توضیحات در مورد برخی دروس موسیقی

تئوری موسیقی

پایه و اساس برای شروع یادگیری و هر نوع فعالیت آکادمیک در موسیقی میباشد که ابتدایی ترین مسائل در آن دانستن و شناخت نت ها و علائم رایج استفاده شده در موسیقی میباشد از تعاریف ریتم و متر و نت خوانی شروع شده و به ترتیب پیشرفته تر شده و به یادگیری گام ها و فواصل موسیقی و در آخر به شناخت آکورد ها ختم میشود که شروعی برای یادگیری مبحث هارمونی برای آهگسازی میباشد اهمیت تئوری موسیقی در آن است که به هنرجو کمک میکند تا مفاهیم را بهتر درک کرده و راحتتر مسیر یادگیری موسیقی را طی کند.

سلفژ

بر خلاف خیلی از وبسایت ها که کاربرد سلفژ را فقط در آواز میدانند باید بگویم که کاملا اشتباه است سلفژ به تربیت و قوی کردن گوش یک موزیسین یا یک هنرجو در مسئله شنیداری میپردازد.یعنی اگر هر شخصیتی در موسیقی قصد فعالیت به صورت حرفه ای وآکادمیک را دارد برای او سلفژ یک باید میباشد که باید در راستای یادگیری موسیقی تمرکز زیادی روی آن کند و اهمیتی ندارد که فعالیتش را در راستای آهنگسازی یا نوازندگی و یا آواز میخواهد پیش ببرد در هر صورت یک موزیسین حرفه ای از نظر شنیداری باید در سطح خوبی باشد.
در راستای یاگیری سلفژ مباحث مختلفی هست که باید روی آنها تمرکز نمود مانند خواندن فواصل ، خواندن ملودی های مختلف با فواصل مختلف با رعایت وزن و ریتم موسیقی (کانتاتی) ، تشخیص فواصل ، تشخیص آکورد ها ، دیکته موسیقی ، تمرین نت خوانی با رعایت وزن و ریتم موسیقی (پارلاتی) که متناستب با سطح هنرجو این مسائل پیشرفت کرده و به سمت پیچیده تر شدن مسائل مورد یادگیری خواهد رفت.

هارمونی

مبحث بسیار مهم در موسیقی که بیشترین استفاده آن برای آهنگسازان میباشد ولی یادگیری آن برای نوازندگان نیز خالی از لطف نیست و برای آنها نیز میتواند کاربرد شایانی داشته باشد .
هارمونی علم وصل و حل صدا ها با بهترین راه برای بهترین صدا دهی در وصل آکورد ها میباشد که در طول تاریخ آهنگسازان بزرگی همچون بتهوون ، موتزارت ، شوستاکوویچ ، دبوسی ، واگنر ، و…… که در رشد و تعالی آن بسیار نقش مهم و پر رنگی را ایفا کردند و باعث تکامل و هر چه بهتر شدن آن برای بهتر رنگامیزی کردن ملودی شدند.

فرم

مبحث فرم را با مثالی ساده برای شما بیان میکنم.شما یک ساختمان را در نظر داشته باشید که قصد ساخت آن را دارید برای ساخت آن در قدم اول به چه چیزی نیاز دارید؟ واضح است که به یک طرح و نقشه از ساختمانی که در ذهن دارید برای ساخت ، یک نمای کلی ، تعداد طبقات ، چگونگی قرار گرفتن راه پله و آسانسور برای ارتباط طبقات بدون از بین بردن استاندارد ها و…. فرم در موسیقی دقیقا همچین چیزی است که معرفی ایده موسیقایی خود بست و گسترش آن و یادآوری مجدد ایده اصلی ارتباطات بین بخش های مختلف موسیقی خود همه در کنار هم تشکیل یک فرم موسیقایی را میدهد.

کنترپوان

به صورت خیلی ساده اگر بخواهم برای شما بیان کنم خواهم گفت که اگر در موسیقی یک ملودی اصلی به گوش برسد و الباقی صدا ها آن را همراهی و رنگامیزی کنند هموفونیک میباشد که در ان از هارمونی استفاده شده است. ولی اگر همزمان چند خط ملودی متفاوت و مستقل به گوشمان برسد که با هم نواخته و شنیده میشود و تشکلی هارمونی میدهد موسیقی کنترپونتیک میباشد در نتیجه هارمونی و وصل اکورده ها ملودی را همراهی و رنگ آمیزی میکند ولی در موسیقی کنترپونتیک چند ملودی مستقل و همزمان تشکیل هارمونی میدهند.

توضیحاتی در مورد ویولن

ویولن سازی محصور کنند و کوچکترین ساز از خانواده ساز های ویولن میباشد که از کوچک به بزرگ ویولن ، ویولا ( ویولن آلتو) ، ویولن سل (چلو) ، و کنترباس میباشند ویولن از قسمت های مختلفی تشکلی شده است که در عکس رو به رو میبینید و دارای ۴ عدد سیم میباشد که نوازنده با کشیدن آرشه روی هر کدام و با انگشت گذاری های مختلف صدای ساز را به گوش شنوندگان میرساند. ساز ویولن سازیست که در طول تکامل موسیقی در تاریخ بسیار مورد توجه بسیاری از آهنگسازان بزرگ همچون باخ ، ویوالدی ، موتسارت ، بتهوون ، پاگانینی ، چایکوفسکی و…… بوده است و بسیار اثار زیبا و دلنشینی برای آن نوشته و اجرا شده است خانواده ساز ویولن را که ساز های زهی هستند قلب ارکستر های کلاسیک گویند گرچه نقش بسیار بسیار پر رنگی در ژانر هایی به جز کلاسیک نیز داشته و دارند.
برای نواختن ویولن این ساز روی شانه چپ نوازنده قرار میگیرد و آرشه در دست راست ،با دست چپ انگشت گذاری و با دست راست آرشه کسی میکنند و صدا را به گوش شنوندگان میرساند.

توضیحاتی در مورد پیانو

این ساز بسیار ساز زیبا و دلنشینی میباشد که همانند ویولن بسیار مورد توجه آهنگسازان بزرگ تاریخ همچون بتهوون ، شوپن ، لیست ، چایکوفسکی و…… بوده است و در حال حاضر هم از ساز های بسیار پر طرفدار میباشد این ساز تکامل یافته ساز هارپسیکورد میباشد.

ساز هارپسیکورد با فشردن کلید زخمه ای به سیم درونش وارد میشد و صدای ساز در می امد و شدت فشردن کلید هیچگونه تاثیری در صدا دهی ساز نداشت ولی با اختراع ساز پیانو یک انقلابی صورت گرفت چرا که شدت فشردن کلید در صدا دهندگی آن بسیار موثر بود و نوازنده میتوانست شدت قوت و ضعف صدا را کنترل کند و نوازنده قادر بود بهتر حس درنی خود را به شنونده منتقل کند

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.